Medya Planlama ve Satın Alma

Medya Planlama Nedir?

Dijital çağ ile birlikte birçok alanda pazarlama yapmanın da önü açıldı. Markalar ve firmalar, oluşan bu alanları ürünlerini, hizmetlerini tanıtmak amacı ile etkili bir şekilde kullanmak istemekle birlikte bu noktada medya planlaması gerçekleştirmektedir. Medya planlaması kapsamında, bir reklamın ne zaman hangi platformlarda yayınlanacağı, markaya ait en doğru imajın nasıl tüketicilere ve hedef kitleye nasıl iletilmesi gerektiği yer almaktadır. Özellikle rekabetin yoğun olduğu iş alanlarında markanıza özel, en doğru reklamın yapılması, en doğru yayın platformunun seçilmesi ve diğer profesyonel hizmetleri Pik Ajans olarak uzman ekibimiz ve sektör tecrübemiz ile sunuyoruz.

https://www.piksajans.com/wp-content/uploads/2020/07/seo3.png

Geleneksel Medya Planlama Nedir?

Medya planlama dahilinde sunulan hizmetlerden biri de geleneksel medya planlama hizmetidir. Bu hizmet, bünyesinde reklam mesajı bulunan kitle iletişim araçlarının belirlenmesini, hedef kitleye yönelik iletilecek mesajın en doğru kanallar ile iletilmesi süreçlerini ifade etmektedir. Televizyon reklamları, radyo reklamları, gazete ve dergiler, sinema ve diğer outdoor reklamları bu planlama dahilinde yer alır ve her bir iletişim kanalının özgün nitelikleri değerlendirilerek seçim yapılır.

Dijital Medya Planlama Nedir?

Dijital medya planlama ise geleneksel medya kanallarının dışında kalan iletişim kanalları ile mesaj iletim sürecinin belirlenmesini ifade etmektedir. Bu noktada özellikle dijitalleşme ile hayatımıza giren video reklamlar, satış ve lead odaklı nitelikle reklamlar, Native Content yani metin içerisinde reklam, kullanıcı hedefli programatik reklamlar, mobil reklamlar, e-mail reklamları, display yani banner gibi birtakım reklam türleri dijital medya planlaması içinde yer alır.

https://www.piksajans.com/wp-content/uploads/2020/07/seo2.png

Medya Planlama Nasıl Oluşturulur?

Teknoloji ve dijitalleşme ile birlikte rekabetin sektörler arasında artması bir ürün veya hizmeti tüketicilere ve hedef kitleye en doğru şekilde iletilmesini sorununu beraberinde getirmiştir. BU noktada medya planlaması hedef kitlenin kimlerden oluşturulduğunun araştırılması, tanıtımlar ile verilmek istenen mesajın belirlenmesi, marka ve tanıtımın kimlere ulaşması gerektiği, hangi iletişim aracının kullanılması, tanıtım ve reklam içeriğinin ne olacağı ve ne kadar süre ile yayınlanacağı aşamaları doğrultusunda hizmet verilmektedir.

  • Planlama Planlama
  • Hedef Kitle Belirleme Hedef Kitle Belirleme
  • Operasyon Operasyon
  • Optimizasyon Optimizasyon
  • Raporlama Raporlama
Planlama

Planlama

Bu aşamada potansiyel hedef kitlenize yönelik en doğru reklam kanalının, reklam içerdiğinin belirlenmesi için araştırmalar yapılmakta, elde edilen veriler ile en doğru strateji belirlenmektedir.

Hedef Kitle Belirleme

Hedef Kitle Belirleme

Markanızın hali hazırdaki hedef kitlesi ile ulaşmak istediği hedef kitlelerin belirlenerek reklam stratejisinin ve içeriğinin bu hedef kitleye göre oluşturulması bu aşamada gerçekleşmektedir.

Operasyon

Operasyon

Belirlenen reklam stratejisi ve hedef kitle seçiminden sonra reklamın veya tanıtımı yayınlanacağı iletişim kanalı hazırlanmakta, amaca uygun veriler seçilmekte ve reklamın günlük takibi gerçekleştirilmektedir.

Optimizasyon

Optimizasyon

Reklam sürecinin daha etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi adına metnin, görsel ve hedef kitle arasındaki uyumu ölçülmekte ve anlık müdahaleler ile en yüksek performansın elde edilmesi için optimizasyonlar gerçekleştiriyoruz.

Raporlama

Raporlama

Teknolojik alt yapı, sektörde edindiğimiz tecrübe ile sunmuş olduğumuz medya planlama hizmetini düzenli olarak ölçülebilir veriler, raporlar ile paylaşıyor ve hizmetin takibini son ana kadar gerçekleştiriyoruz.

Medya Planlama ve Satın Alma için Neden PİK AJANS!

Medya Planlama ve Satın Alma için Neden PİK AJANS!

Markanızın hedef kitleye ulaşmasında en etkili iletişim araçlarının seçilerek en etkili reklamın iletilmesi için son teknoloji alt yapımız, uzman ekibimiz, sektördeki tecrübemiz ve referanslarımız ile profesyonel medya planlama ve satın alma hizmeti sunuyoruz.

  • Hizmet Oranı 70%
  • Hizmet Oranı 80%
  • Hizmet Oranı 90%

Medya Planlama ve Satın Alma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Mecra seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli?
Reklamın hedef kitleye ulaşmasında en doğru aracın ve yayın platformunun seçilmesi önemlidir. Bu noktada hedef kitleyi yakalayacak aracın seçilmesi, markanızın talebi, bütçesi, yayın platformlarının reklamı iletmede avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi gibi unsurların tek tek değerlendirilmesi gereklidir.
Mecralarda maliyetler çok yüksek oluyor mu?
Reklamların yayınlanacağı platforma göre maliyetler değişiklik göstermekte olup her bütçeye uygun bir medya satın alma hizmeti sunulmaktadır.
KPI nedir?
Key Performance Indicator yani kısa adıyla KPI, ulaşılması planlanan hedef olarak ifade edilmekte olup her sektörün, markanın kendine göre KPI’si bulunmaktadır.
Big Data Nedir?
Son zamanların en çok konuşulan kavramlarından olan Big Data, diğer bir ismi ile büyük veri, sosyal medya platformları, internet içerikleri, fotoğraf ve vidolar gibi oldukça geniş bir ağ topluluğundan elde edilen ve işlenebilen verileri ifade eder. Bu veriler analiz edilir ve en doğru stratejilerin belirlenmesine büyük katkı sağlar.
DMP nedir?
Data Management Platform olarak ifade edilen bu tanım ise internette gezinen bir kullanıcının çerez bilgilerini kullanarak elde edilen verilerin DSP’ler aracılığı ile etkin hedef kitle çalışması yapılması için kullanıldığı ağı ifade eder.
DSP nedir?
Demand Side Platform olarak bilinen bu tanım ise reklamın yayınlanacağı alanın satın alınmasını kolaylaştıran, reklam veren firmaların toplanmasına yardımcı olan sistemdir.
SSP nedir?
Supply Side Platform ise DSP ile aynı amaca hizmet etmekte, reklam yönetimin daha iyi ve verimli şekilde gerçekleşmesi için dijital medya planlama sürecinin yazılımlar aracılığı ile satın alınmasını sağlayan platform olarak tanımlanabilir.

Başlamaya hazır mısın?

PİKS AJANS hizmetleri ile rakiplerinizden bir adım öne geçmeye hazır olun!

FİYAT TEKLİFİ AL